Otvorený list Sociálnej poisťovni

Autor: Peter Šimko | 13.6.2009 o 18:00 | Karma článku: 16,05 | Prečítané:  8939x

Vážený pán Ing. Dušan Muňko, ďakujem Vám za Váš včerajší list o II. dôchodkovom pilieri, v ktorom sa mi pekne prihovárate a snažíte sa ma primäť zamyslieť sa nad základnými otázkami: Vstúpiť či nevstúpiť? Vystúpiť alebo zotrvať? Zarobím alebo prerobím? 

Sprevádzate ma celý život, záleží Vám na mne a ste na mojej strane. Zvážili ste riziká, ktoré sú spojené s mojou účasťou v II. dôchodkovom pilieri. Dobromyseľne mi odporúčate nevstupovať do II. piliera, keby som náhodou v ňom ešte nebol a keby  som už doň pred časom nedajbože vstúpil, je najvyšší čas z neho jednoducho vystúpiť. Prečo mám vystúpiť sa dozvedám z priloženého letáku. Podľa Vašej rady čítam leták naozaj pozorne, odstavec po odstavci, slovo po slove a prekladám si ho do reči „človeka, ktorý sa profesionálne nezaujíma o ekonomiku a nie vždy dokáže dostatočne efektívne posúdiť zložité ekonomické vzťahy“.

1_odstavec_preco_vystupit_z_II._piliera.JPG

Tento úvod som pochopil tak, že múdra vláda zariadila poslednou úpravou zákona také garancie, ktoré znemožnia plniť základné poslanie II. piliera – zhodnotenie mojich peňazí.

2.odstavec_preco_vystupit_z_II.piliera.JPG

Predpokladáte neúspešné investície DSS, ktorá mi dorovná vložené peniaze, ale budú znehodnotené o infláciu a poplatky. Verím, že múdra vláda nedovolí vysokú infláciu a poplatky sú už aj tak takmer nulové. Nehovoriac o tom, že z povinne platených odvodov mi zostane aspoň niečo. Keby som vystúpil z II. piliera, odvody skončia v bezodnej studni.

3.odstavec_preco_vystupit_z_II.piliera.JPG

Tento 3. odstavec Vášho letáku je naozaj silný a zamysleniahodný. Je pravdou, že ako účastník II. piliera som investor, lenže v I. pilieri nie som ani sporiteľ. Peniaze plynúce do II. piliera sú mojím majetkom, chráneným Ústavou Slovenskej republiky a premysleným a transparentným kontrolným mechanizmom, ale peniaze platené Vám do Sociálnej poisťovne navždy a nenávratne zmiznú v čiernej diere Vašej nehospodárnej mašinérie. Riziko straty pri operáciách na finančnom a kapitálovom trhu 70% je veľmi pochybná a zavádzajúca informácia, hraničiaca až s primitívnym strašením. Naopak, pravdepodobnosť platobnej neschopnosti Sociálnej poisťovne vyplácať dôchodky v budúcnosti hraničí s istotou, pretože je predznačená stále sa zvyšujúcim počtom dôchodcov v pomere k počtu platiteľov dôchodkových odvodov. Dôchodkový fond Sociálnej poisťovne  je vo svojej podstate pyramídová hra, ktorá nemôže nič garantovať.

4.odstavec_preco_vystupit_z_II.piliera.JPG

Finančná kríza je normálnou súčasťou vývoja na finančných trhoch, veľmi málo súvisí s dlhodobými výsledkami dôchodkových fondov. Na druhej strane situácia v Sociálnej poisťovni je bezvýchodisková a nemôže byť ani reči o nejakej perspektíve dlhodobej prosperity. Na základe čoho tvrdíte, že dôchodok s účasťou v II. pilieri bude pravdepodobne nižší ako dôchodok len z I. piliera? Ja predpokladám opak.

5.odstavec_preco_vystupit_z_II.piliera.JPG

Stavíte na tento sľub svoj majetok?

6.odstavec_preco_vystupit_z_II.piliera.JPG

Peniaze na dôchodky nepadajú z neba, ani zo zaklínania tety Vierky. V súčasnosti pracujú 3 ľudia na dôchodok 1 dôchodcu. Okolo roku 2050 bude 1 pracujúci „živiť“ 1 dôchodcu. Predpokladajme, že už nebude existovať Sociálna poisťovňa, pretože armádu dobre platených úradníkov a manažérov, drahé budovy v centrách okresných miest, energie, luxusné autá spoľahlivo nahradia počítačové programy. Náklady spojené s vyplácaním dôchodkov z I. piliera teda klesnú. Pri zachovaní súčasných dôchodkových odvodov vo výške 18% z vymeriavacieho základu by sa priemerný príjem pri odchode do dôchodku prepadol z dnešnej necelej polovičky z posledného platu na približne 15%.

7.odstavec_preco_vystupit_z_II.piliera.JPG

Keď zomriem počas sporenia, z II. piliera dostane moja manželka a môj syn všetky nasporené peniaze. Zo Sociálnej poisťovne nedostanem ani cent. Opäť teda klamete, keď mi podsúvate akúsi nevýhodu. Po začiatku výplaty dôchodku nedostane v prípade mojej smrti nikto peniaze, ale to ani nikto nesľuboval a zo Sociálnej poisťovne rovnako nikto nič nedostane.

8.odstavec_preco_vystupit_z_II.piliera.JPG

Tohto strašiaka sa neobávam, spolieham sa na konkurenciu minimálne 15 životných poisťovní na našom poistnom trhu, ktoré sa budú predháňať vo výhodách pre klientov. Konkurencia všetko zariadi. Inak ide o poistný produkt, ktorý funguje asi 100 rokov a nazýva sa Doživotné dôchodkové poistenie za jednorazové poistné s ihneď splatným dôchodkom.

9.odstavec_preco_vystupit_z_II.piliera.JPG

Pán Muňko, asi Vás sklamem, ale nenašiel som jediný dôvod na odovzdanie časti svojho súkromného majetku Vašej inštitúcii.

10.odstavec_preco_vystupit_z_II.piliera.JPG

"Bezplatne" v tomto prípade znamená zaplatiť (odovzdať) Vám tisíce EUR zo svojho súkromného majetku bez akejkoľvek protihodnoty.

11.odstavec_preco_vystupit_z_II.piliera.JPG

Pripomína mi to rétoriku Husáka a Biľaka. Štát sa o všetko postará. Nebolo by lepšie skôr nabádať ľudí k väčšej individuálnej zodpovednosti za svoje dôchodky? Nech ľudia sami rozhodujú o svojom neskoršom blahobyte, pretože štát je najmenej spoľahlivý partner, závislý od hlúpych a nezodpovedných politikov.

12.odstavec_preco_vystupit_z_II.piliera.JPG

Za čo ručí štát? Bude sa rodiť trikrát viac detí? Začnú odrazu ľudia skôr umierať? Zakážete mladým ľuďom študovať, aby už od 15-tich rokov začali pracovať a odvádzať peniaze na dôchodcov? Objaví teta Vierka zlatú baňu a daruje ju Sociálnej poisťovni na dôchodky? Ste úplne mimo a ja s Vami nehrám Vašu zlodejskú hru.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Šéf Štatistického úradu obišiel vládu a podpísal budúci nájom s J&T

Zmluvu podpísal nominant SNS Ballek začiatkom mája.

Dnes píše Matia Lenická

Nebuď ako Igor, nevyhováraj sa

Matovič musí so zlodejmi a klamármi prísť na to, ako prestať kradnúť a klamať.


Už ste čítali?