Voliť či nevoliť? Ja som rozhodnutý!

Autor: Peter Šimko | 4.3.2012 o 18:00 | (upravené 8.4.2015 o 22:57) Karma článku: 14,12 | Prečítané:  3223x

Politikou sa zaoberám vždy len v predvolebnom čase, aby moje rozhodnutie, komu dám svoj hlas, bolo zodpovedné  a skutočne mi chvíľu trvalo, kým som sa zorientoval v tomto chaose. Rôzne spravodajské hry, profesionálne pripravené pochybnými ľuďmi, u ktorých si nemôžete byť istí, či ide o mafiu alebo oficiálne tajné služby (je medzi nimi rozdiel?) pomýlia hocikoho.

Dezinformácie v podaní médií, ovládaných politickými stranami cez finančné skupiny vytrvalo masírujú verejnosť. K tomu neprofesionalita novinárov, ktorí politikom zobú z ruky a väčšinou ani nevedia klásť otázky. A rôzni noví populisti a dobrodruhovia, ktorí videli politiku z rýchlika.

Prečítal som si kandidátky jednotlivých strán (je to vďačné záchodové čítanie), zohľadnil som fakty z minulosti - kto má čo za sebou, aké prešľapy urobil, čo natáral, koľko nakradol a vylučovacou metódou som si zostavil rebríček od najhoršej možnosti, až po prijateľnú - nejmenšie zlo, pretože ideálna možnosť neexistuje. Na tejto voľbe sme sa doma zhodli s manželkou aj s mojou svokrou. Mám aj mnoho priateľov, ktorí majú rovnaký názor. Mám svoj názor, ale keď si niekto myslí niečo iné, neberiem mu to. Tu je môj rebríček od najhoršej až po prijateľnú voľbu.

1. Najhoršia možnosť je voliť SMER SD alebo SNS alebo HZDS
Je veľa dôvodov, prečo nevoliť tohto mačkopsa, ktorý stelesňuje všetko, s čím sa nestotožňujem - politika bez obsahu, založená na nenávisti, v prípade komunistov triednej, u nacistov rasovej nenávisti.  Vyrušujú ma hlúpe reči a podprahová kultúra vulgárnych ožranov. Nechcem sa nechať okrádať pijavicami, lebo len tak možno nazvať ľudí, ktorí majú svoj biznis založený na korupcii a vyciciavaní verejných peňazí. Nebezpečný je najmä Fico, typický komunista, ktorý neodpovedá na otázky, celý čas len všeobecne tára a neprináša žiadne riešenia. Hoci sa snažím ho pozorne počúvať, nikdy sa nič nedozviem. Včera dokonca v rozhlase bohorovne priznal, že zásadne neodpovedá na otázky redaktorov. A ustavične sa mračí. Ak bude vládnuť Fico, očakávam tieto hrozby:
- márnotratná vláda, zvýšenie daní a zdražovanie
- podpora Harabina a korupciou prehnitého súdneho systému
- opätovný útok na druhý dôchodkový pilier, čím nás chce Fico ožobráčiť
- bezbrehé rozkrádanie verejných financií
- Fico sa priatelí s darebáckymi štátmi - Kuba, Bielorusko, Venezuela
Je smutné, že na Slovensku neexistuje skutočná sociálna demokracia, možno sa toho raz dožijeme, že vznikne solídna ľavicová strana.

2. Nevoliť je druhá najhoršia možnosť
Kto nebude voliť, v podstate odovzdá hlas Ficovi, pretože údajne väčšina Ficových voličov voliť pôjde. Keby významná časť bývalých pravicových voličov nešla voliť, dramaticky sa zmenia pomery v parlamente v prospech Fica a môže dôjsť k podobnému javu ako v Maďarsku.

3. Voliť nové strany 99%, Obyčajní ľudia a iné?
Ide na prvý pohľad o dobrú myšlienku, vymeniť staré tváre za nové, je však otázne, či je bezpečné kupovať mačku vo vreci. Čo vieme o 99%? Ide údajne o akýchsi obchodníkov so zbraňami s neobmedzenými finančnými zdrojmi, len nevieme, akým spôsobom budeme my, občania, tieto ich investície do kampane splácať. Kandidátka Obyčajných ľudí sa mi celkom páčila, bola naozaj „nadupaná" osobnosťami. Igor Matovič mi najskôr imponoval vďaka svojim nápadom, potom sa však vyfarbil ako čistý populista a tie marketingové šibnutosti, čo predvádza v poslednom čase, nemajú  s politikou nič spoločné. Kto ešte nebol na detektore lži, nech sa prihlási u súdruha Matoviča. Keby sa aspoň naučil poriadne rozprávať po slovensky. Ostatné nové strany sa pravdepodobne nemajú šancu dostať do parlamentu.

4. MOST-HÍD je dobrá možnosť
Bugy ma nikdy nesklamal, uvažoval som, že ho budem voliť, ale len dovtedy, kým odmietol dementovať povolebnú spoluprácu s Ficom. Inak skutočný občiansky princíp, spojený s pravicovými hodnotami, je slušný pokrok na Slovensku.

5. SaS Richarda Sulíka
Tiež som proti eurovalu, páčia sa mi liberálne myšlienky a myslím si, že nie je dobré, čo sa deje v Európskej únii. Richard Sulík zabodoval aj v nemeckej tevízii ZDF pri debate so šéfom Európskeho parlamentu. Zo začiatku sa javili liberáli v dobrom svetle, neskôr sa ukázali ako amatéri, najmä pri rozpade vlády a teraz to vyzerá, že Richard Sulík sa priatelí s pochybnými ľuďmi, stal sa pre mňa nečitateľným. Voliť Sulíka je však tisíckrát lepšia možnosť ako voliť Fica. Budem rád, keď sa SaS dostane do parlamentu, pretože euroskepticizmus prospeje zdraviu našej politiky, aby sme si nenechali príliš skákať po hlave od eurobyrokratov.

6. KDH sa zlepšilo
Konzervatívne hodnoty a pravicová politika je v poriadku. Niektoré veci mi síce na katolíckych politikoch nesedia, napríklad snaha o zatvorenie obchodov v nedeľu, ale inak som rád, že KDH existuje a darí sa mu lepšie ako v minulosti. Ján Figeľ a Daniel Lipšic to majú dobre rozohraté a osobne neverím, že sa po voľbách spolčia s Ficom. Táto možnosť tu však existuje, jednoznačne ju odmietli dementovať a mám z toho zimomriavky, a preto im svoj hlas neodovzdám.

7. Idem voliť SDKÚ-DS, som rozhodnutý!
Mikuláš Dzurinda ma nikdy nesklamal, vytiahol nás z medzinárodnej izolácie po skončení Mečiarovho rabovania, pritiahol nás k civilizovanejšej polovici Európy, vykonal veľa dôležitých reforiem a nikdy nekradol, o tom som presvedčený. Čo si na ňom veľmi vážim, vždy hovoril ľuďom pravdu, nie to, čo chcú počuť. V stredu som bol s manželkou na mítingu u nás v martinskom divadle, kde Miki s priamosťou jemu vlastnou odpovedal na otázky dôchodcov o údajnom „vyštvaní" Ivety Radičovej z politiky, povedal im, že sú pomýlení a niekto im vsugeroval lži. Páči sa mi jeho principiálny postoj odmietania prípadnej povolebnej spolupráce so stranou SMER. Považujem SDKÚ-DS za suverénne najlepšiu voľbu. Miki má okolo seba odborníkov. Zažili sme lepšieho ministra zahraničia? Ivan Mikloš sa rozumie ekonomike a vie ju aj pekne vysvetľovať ľuďom, pozrite jeho Univerzitu pre moderné Slovensko. Lucia Žitňanská je schopná vyhnať Harabina a urobiť poriadok v súdnictve. Ľudovít Kaník je špičkový odborník na sociálnu politiku a nedovolí zlikvidovať druhý pilier, atď.

Podľa mňa je dôležité, aby každý volič zobral rozum do hrsti a rozhodoval sa podľa overených faktov, a nie podľa nezmyslov, ktoré počúvame z médií. Nech rozhodnú činy, nie slová.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?