Sme, obchodníci so strachom a scientológia

Autor: Peter Šimko | 12.4.2014 o 18:00 | (upravené 8.4.2015 o 22:58) Karma článku: 12,12 | Prečítané:  3420x

Dnes som si kúpil noviny - denník Sme a zostal som dosť znechutený z neprofesionality novinárov. Keby som si kúpil niektorý vyhlásený bulvárny plátok, čo nezvyknem, a nájdem tam také bludy, asi by som sa nad tým nepozastavil. Ale Sme? Chápem, že Slovensko je malý mediálny trh, preto sa tu v podstate seriózne noviny nemajú šancu uživiť a musia písať aj lacné sprostosti.

Redaktor Miroslav Kern prišiel s hlavnou senzačnou správou Scientológa má aj Smer, kde „odhaľuje" neuveriteľné bezpečnostné riziko pre štát, stelesnené v akomsi manažérovi Martinovi Wiedermannovi. Nepoznám ho, podľa fotky vyzerá sympaticky, jediné, čo sa mu dá vyčítať je, že slúži boľševikovi. Inak som v článku nenašiel žiadnu hodnotnú informáciu, len hlúposti. Autor očividne nie je v obraze a nedal si prácu niečo o scientológii naštudovať.

Redaktor poukazuje na fakt, že scientológovia „v USA sú registrovaní ako cirkev, u nás ani v niektorých iných krajinách Únie tento štatút nemajú". Na založenie cirkvi musí byť na Slovensku podpísaných najmenej 20 000 plnoletých občanov, pričom scientológov je len asi 2 000, preto nemôžu byť cirkvou. To však neznamená, že scientológovia fungujú ako nejaká tajná alebo nelegálna organizácia, vonkoncom nie ako sekta. Viacero organizácii s ich náplňou činnosti sú riadne registrované ako občianske združenia alebo neziskové organizácie.

Autor článku píše: „Základom učenia je súbor myšlienok a postupov „Dianetika" - jej účinky sú spochybňované". Kým spochybňované? Prečítajte si dielo Dianetika: Moderná veda o duševnom zdraví, má 669 strán a dostanete ju normálne kúpiť. Ubezpečujem vás, že ide o pútavé a poučné čítanie. To akoby ste spochybňovali aj účinky klasickej psychológie. Vedeli ste o tom, že na lekárskych fakultách v USA si môžu študenti medicíny vybrať voliteľný predmet medzi psychológiou a dianetikou?

Na titulnej strane dnešného Sme je aj Stĺpček Petra Morvaya - Dvojaký meter. Tak toto je suterén, pod aký už hádam tento renomovaný denník klesnúť nemôže. Označuje scientológov za „svojrázny mix pyramídovej hry, mocenskej loby a podnikania „šmejdovského" typu". Tak si to rozoberme. Šmejd je podľa mňa predavač, ktorý vám chce predať desaťeurový hrniec najhoršej kvality za 200 €. Šmejd je politik, čo sľubuje istoty a v skutočnosti zbedačuje široké chudobné vrstvy obyvateľstva, ktoré ho volili, zvyšovaním daní a odvodov. Šmejd je tiež katolícky biskup, čo robí pochybné kšefty s pozemkami a obrovské sumy nezdanených peňazí posiela do Vatikánskej banky. Šmejd je vykrádač eurofondov a verejných peňazí. Každý klamár, podvodník a príživník. Takých máme neúrekom - väčšinu ľudí v politike a po úradoch. Ľudí neužitočných, pijavice.

Myslíte si, že Tom Cruise, Chick Corea alebo John Travolta sú šmejdi? Alebo stovky univerzitných profesorov a vedcov v západnej Európe, čo sa venujú scientológii, sú šmejdi? Vážte slová, lebo si váš denník prestanem kupovať.

Je náročné vysvetliť na malom priestore, o čom je scientológia. To akoby ste nepoznali algebru a hneď by ste sa chceli učiť riešiť diferenciálne rovnice. Ide o „aplikovanú náboženskú filozofiu", ktorá pomáha človeku sa zlepšovať v osobnom živote aj v práci. Základom je dianetika, náuka o anatómii ľudskej mysle a používaní techniky auditingu, počas neho sa človek môže zbaviť problémov, v minulosti spôsobených zážitkami spojenými s bolesťou a bezvedomím. Tieto žážitky sa ukladajú v reaktívnej mysli ako tzv. engramy (jazvy) a sú príčinou všetkých našich problémov, vrátane zdravotných. Auditing dokáže človeku naozaj pomôcť, ide o vysoko efektívnu technológiu „vymazávania" engramov z reaktívnej mysle. Sám som to kedysi skúsil z čírej zvedavosti, nikto ma do ničoho nenútil ani nerobil na mňa nátlak.

Scientológovia vyvíjajú aktivity v rôznych oblastiach. Sú prirodzenými a nezmieriteľnými bojovníkmi proti drogám, pretože najmä tvrdé drogy trvale poškodzujú ľudskú myseľ. Ich program NARCONOM lieči drogovo závislých s dramaticky vyššou úspešnosťou ako tradičné protidrogové liečebne. Pôsobia nielen proti pouličným drogám, ale aj proti legálnym drogám, ktoré predpisujú lekári, preto sa hrdia úspechmi ťaženia proti špinavým praktikám farmaceutických spoločností a niektorých psychiatrov, čo ubližujú ľuďom. Myslíte, že ich za to psychiatri a farmaceutické loby milujú?

Scientológovia sa usilujú poskytnúť jednotlivcovi technológie na dosiahnutie vnútornej integrity osobnosti - sú za dodržiavanie pravidiel, vzdelávanie, učia ľudí o ľudských právach, jednoducho dávajú človeku šancu byť šťastným a úspešným. Myslíte, že sa páči politikom a výrobcom zbraní, keď ich Hubbard označil za obchodníkov so strachom?

Scientológovia majú svoje vlastné vzdelávacie programy v oblasti manažmentu a podnikania, ja som ich neabsolvoval, ale viem, že podľa ich technológie fungujú niektoré popredné svetové firmy alebo napríklad aj mesto Los Angeles. Bol som niekoľkokrát v L. A. a môžem povedať, že mesto funguje veľmi dobre. Myslíte, že ľudia, ktorí tieto poznatky uplatňujú v praxi, sú padnutí na hlavu?

Viac vám povedia knihy L. R. Hubbarda, duchovného otca dianetiky a scientológie, sú bežne dostupné na knižnom trhu, prípadne kurzy a prednášky v centrách dianetiky a scientológie. Každý súdny človek by si mal prečítať pôvodné diela a nedať len na strašenie hlúpych politikov a povrchných novinárov. Presne tak, ako si môžete listovať v biblii alebo v koráne (aj ten vyšiel v slovenčine). Kniha ešte nikoho nezabila.

Sme mysliace tvory, máme demokraciu, možnosť cestovať a slobodný prístup ku vzdelaniu a informáciám, preto nech každý sám rozumne využije tieto úžasné výdobytky modernej doby. Ľudia, nebuďte ovce a rozmýšľajte!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sme rodina už vo vláde nemala byť, ultimátum vypršalo

Peter Pčolinský žiadal splnenie požiadaviek do konca júlovej schôdze.

Minúta po minúte: Mintálová zabojuje o finále, tenisti o štvrťfinále

Sledujte 4. deň olympijských hier v Tokiu minútu po minúte.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár sa prerátal, teraz je zradcom

Čo urobilo očkovanie so slovenskou politikou.


Už ste čítali?