Sme, obchodníci so strachom a scientológia

Autor: Peter Šimko | 12.4.2014 o 18:00 | (upravené 8.4.2015 o 22:58) Karma článku: 12,12 | Prečítané:  3198x

Dnes som si kúpil noviny - denník Sme a zostal som dosť znechutený z neprofesionality novinárov. Keby som si kúpil niektorý vyhlásený bulvárny plátok, čo nezvyknem, a nájdem tam také bludy, asi by som sa nad tým nepozastavil. Ale Sme? Chápem, že Slovensko je malý mediálny trh, preto sa tu v podstate seriózne noviny nemajú šancu uživiť a musia písať aj lacné sprostosti.

Redaktor Miroslav Kern prišiel s hlavnou senzačnou správou Scientológa má aj Smer, kde „odhaľuje" neuveriteľné bezpečnostné riziko pre štát, stelesnené v akomsi manažérovi Martinovi Wiedermannovi. Nepoznám ho, podľa fotky vyzerá sympaticky, jediné, čo sa mu dá vyčítať je, že slúži boľševikovi. Inak som v článku nenašiel žiadnu hodnotnú informáciu, len hlúposti. Autor očividne nie je v obraze a nedal si prácu niečo o scientológii naštudovať.

Redaktor poukazuje na fakt, že scientológovia „v USA sú registrovaní ako cirkev, u nás ani v niektorých iných krajinách Únie tento štatút nemajú". Na založenie cirkvi musí byť na Slovensku podpísaných najmenej 20 000 plnoletých občanov, pričom scientológov je len asi 2 000, preto nemôžu byť cirkvou. To však neznamená, že scientológovia fungujú ako nejaká tajná alebo nelegálna organizácia, vonkoncom nie ako sekta. Viacero organizácii s ich náplňou činnosti sú riadne registrované ako občianske združenia alebo neziskové organizácie.

Autor článku píše: „Základom učenia je súbor myšlienok a postupov „Dianetika" - jej účinky sú spochybňované". Kým spochybňované? Prečítajte si dielo Dianetika: Moderná veda o duševnom zdraví, má 669 strán a dostanete ju normálne kúpiť. Ubezpečujem vás, že ide o pútavé a poučné čítanie. To akoby ste spochybňovali aj účinky klasickej psychológie. Vedeli ste o tom, že na lekárskych fakultách v USA si môžu študenti medicíny vybrať voliteľný predmet medzi psychológiou a dianetikou?

Na titulnej strane dnešného Sme je aj Stĺpček Petra Morvaya - Dvojaký meter. Tak toto je suterén, pod aký už hádam tento renomovaný denník klesnúť nemôže. Označuje scientológov za „svojrázny mix pyramídovej hry, mocenskej loby a podnikania „šmejdovského" typu". Tak si to rozoberme. Šmejd je podľa mňa predavač, ktorý vám chce predať desaťeurový hrniec najhoršej kvality za 200 €. Šmejd je politik, čo sľubuje istoty a v skutočnosti zbedačuje široké chudobné vrstvy obyvateľstva, ktoré ho volili, zvyšovaním daní a odvodov. Šmejd je tiež katolícky biskup, čo robí pochybné kšefty s pozemkami a obrovské sumy nezdanených peňazí posiela do Vatikánskej banky. Šmejd je vykrádač eurofondov a verejných peňazí. Každý klamár, podvodník a príživník. Takých máme neúrekom - väčšinu ľudí v politike a po úradoch. Ľudí neužitočných, pijavice.

Myslíte si, že Tom Cruise, Chick Corea alebo John Travolta sú šmejdi? Alebo stovky univerzitných profesorov a vedcov v západnej Európe, čo sa venujú scientológii, sú šmejdi? Vážte slová, lebo si váš denník prestanem kupovať.

Je náročné vysvetliť na malom priestore, o čom je scientológia. To akoby ste nepoznali algebru a hneď by ste sa chceli učiť riešiť diferenciálne rovnice. Ide o „aplikovanú náboženskú filozofiu", ktorá pomáha človeku sa zlepšovať v osobnom živote aj v práci. Základom je dianetika, náuka o anatómii ľudskej mysle a používaní techniky auditingu, počas neho sa človek môže zbaviť problémov, v minulosti spôsobených zážitkami spojenými s bolesťou a bezvedomím. Tieto žážitky sa ukladajú v reaktívnej mysli ako tzv. engramy (jazvy) a sú príčinou všetkých našich problémov, vrátane zdravotných. Auditing dokáže človeku naozaj pomôcť, ide o vysoko efektívnu technológiu „vymazávania" engramov z reaktívnej mysle. Sám som to kedysi skúsil z čírej zvedavosti, nikto ma do ničoho nenútil ani nerobil na mňa nátlak.

Scientológovia vyvíjajú aktivity v rôznych oblastiach. Sú prirodzenými a nezmieriteľnými bojovníkmi proti drogám, pretože najmä tvrdé drogy trvale poškodzujú ľudskú myseľ. Ich program NARCONOM lieči drogovo závislých s dramaticky vyššou úspešnosťou ako tradičné protidrogové liečebne. Pôsobia nielen proti pouličným drogám, ale aj proti legálnym drogám, ktoré predpisujú lekári, preto sa hrdia úspechmi ťaženia proti špinavým praktikám farmaceutických spoločností a niektorých psychiatrov, čo ubližujú ľuďom. Myslíte, že ich za to psychiatri a farmaceutické loby milujú?

Scientológovia sa usilujú poskytnúť jednotlivcovi technológie na dosiahnutie vnútornej integrity osobnosti - sú za dodržiavanie pravidiel, vzdelávanie, učia ľudí o ľudských právach, jednoducho dávajú človeku šancu byť šťastným a úspešným. Myslíte, že sa páči politikom a výrobcom zbraní, keď ich Hubbard označil za obchodníkov so strachom?

Scientológovia majú svoje vlastné vzdelávacie programy v oblasti manažmentu a podnikania, ja som ich neabsolvoval, ale viem, že podľa ich technológie fungujú niektoré popredné svetové firmy alebo napríklad aj mesto Los Angeles. Bol som niekoľkokrát v L. A. a môžem povedať, že mesto funguje veľmi dobre. Myslíte, že ľudia, ktorí tieto poznatky uplatňujú v praxi, sú padnutí na hlavu?

Viac vám povedia knihy L. R. Hubbarda, duchovného otca dianetiky a scientológie, sú bežne dostupné na knižnom trhu, prípadne kurzy a prednášky v centrách dianetiky a scientológie. Každý súdny človek by si mal prečítať pôvodné diela a nedať len na strašenie hlúpych politikov a povrchných novinárov. Presne tak, ako si môžete listovať v biblii alebo v koráne (aj ten vyšiel v slovenčine). Kniha ešte nikoho nezabila.

Sme mysliace tvory, máme demokraciu, možnosť cestovať a slobodný prístup ku vzdelaniu a informáciám, preto nech každý sám rozumne využije tieto úžasné výdobytky modernej doby. Ľudia, nebuďte ovce a rozmýšľajte!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?